Gdzie najlepiej zamontować pompę ciepła?

Gdzie najlepiej zamontować pompę ciepła?

Wbrew powszechnej opinii, pompa ciepła nie jest urządzeniem, na które zawsze musimy przeznaczyć dedykowaną przestrzeń, jak kotłownia w przypadku innych instalacji grzewczych. Producenci oferują nam rozmaite rozwiązania pod względem zarówno wytwarzanego poziomu hałasu, jak i gabarytów urządzeń. Podpowiadamy, jaką pompę wybrać, zarówno jeżeli chcemy ją umieścić na zewnątrz, jak i wewnątrz domu.

Pompa na zewnątrz

Jest to tradycyjne rozwiązanie, które znajdziemy w folderach ofertowych wielu firm zajmujących się dystrybucją tego typu urządzeń. Przyjmuje się że zarówno pompa korzystająca z energii powietrza jak i z energii gruntu powinny być umieszczone w odległości około 30 cm do 1,5 m od ścian budynku. Mogą oczywiście być umieszczone dalej, ale będzie się to wiązało z dodatkowymi kosztami poprowadzenia przewodów instalacji. Czerpnia pompy ciepła nie powinna także znajdować się w bezpośrednim otoczeniu nierówności terenu oraz drzew, krzewów czy roślinnych rabatek. Natomiast wyrzutnia pompy ciepła powinna nie być zwrócona w stronę ściany budynku. W przeciwnym razie na skutek przepływu zimnego powietrza, powierzchnia ścian może ulec zawilgoceniu, a na murach może zagościć pleśń.

Pompa wewnątrz budynku

Jeżeli zaś chodzi o pompy ciepła przeznaczone do montażu wewnątrz budynku, to zwykle są dużo mniejsze gabarytowo. Zgodnie z normami budowlanymi, muszą także wytwarzać mniejszy poziom hałasu niż pompy zewnętrzne. Przeciętna pompa ciepła do instalacji wewnętrznej przypomina z wyglądu i wielkości średnią lodówkę. Z powodzeniem więc zmieści się w przestrzeni nawet małego pomieszczenia. Idealny w tym celu będzie garaż, chociaż spotyka się także rozwiązania, w których pompy ciepła są umieszczone na przykład w kuchni, lub też w przedpokoju. Najbardziej kompaktowe wymiarowo są pompy ciepła, które używane są wyłącznie do systemu ogrzewania podłogowego. Jeżeli natomiast planujemy pompę zastosować do uzyskania ciepłej wody użytkowej (CWU), to wówczas dodatkową powierzchnię będą zajmowały grzejnik, pompa obiegowa i zbiornik buforowy.

Zawsze jednak warto skonsultować się z fachowcem odpowiedzialnym za projekt naszego domu, jakie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze przy obecnej konstrukcji obiektu. Czasami, szczególnie w starych domach, należy wziąć pod uwagę to, czy chcemy całkowicie pozbyć się instalacji ogrzewania centralnego, zastępując ją pompą ciepła, czy też decydujemy się na pozostawienie obu urządzeń, które będą nawzajem się dopełniać, tworząc tak zwany system biwalentny.

Related posts

Leave a Comment