Jak przebiega proces instalacji pompy ciepła cz. 2

Jak przebiega proces instalacji pompy ciepła cz. 2

schemat instalacjiW poprzedniej części artykułu pisaliśmy o pierwszym etapie podłączania instalacji pompy ciepła. Opisywaliśmy wykop, ułożenie i poprowadzenie rur od dolnego źródła energii do studzienki rozdzielającej. Warto jeszcze wspomnieć, że cała dolna instalacja nie może naruszać struktury fundamentów i musi być poprowadzona pod nimi. Niedopuszczalne jest także używanie niefachowej instalacji, jak wszelkiego rodzaju ogólnego zastosowania kity i silikony, bo te kurczą się pod wpływem temperatury, tworząc szczeliny, przez które wilgoć będzie przenikała do wnętrza budynku. Jeśli jednak wynajmiemy rzetelną ekipę budowlaną, unikniemy fuszerki. Teraz kolej na kolejną część procesu instalacyjnego.

Rury prowadzące do studzienki rozdzielającej dobrze jest ułożyć na głębokości około 1,4–1,5 m. Sama studzienka rozdzielająca może być wykonana na dwa sposoby – albo z gotowego modułu z tworzywa sztucznego, który możemy nabyć w sklepie wraz z pompą ciepła, albo może być murowana z bloczków betonowych, które będą od środka ocieplone styropianem.

Kolejnym etapem instalacji pompy ciepła jest montaż instalacji ogrzewania podłogowego. Jeżeli, jak ustaliliśmy, prowadzimy prace budowlane w domu, który jeszcze nie powstał, to ten etap instalacji należy rozpocząć, kiedy dom ma już dach i kiedy gotowy jest szkielet jego konstrukcji. Wówczas możemy przystąpić do układania rurek ogrzewania podłogowego. W tym celu należy na wylewce betonowej ułożyć folię przeciwwilgociową, a następnie warstwę 10 cm styropianu i 3 cm styropianu z folią aluminiową, przeznaczonego do układów podłogowych. Wszystkie artykuły zakupimy w sklepie, gdzie zamówiliśmy pompę ciepła. Uważajmy jednak na jakość wykonania. Nie należy oszczędzać. Materiały muszą być trwałe i spełniać normy budowlane.

Następnym etapem jest ułożenie rur ogrzewania podłogowego systemem meandrowym. Oznacza to że rury biegną w kształcie przypominającym nieco spiralę zakończoną U i biegnącą w obie strony (patrz zdjęcie u góry strony). Na tym etapie instalacji bardzo ważne są dokładne kalkulacje, gdyż rozmieszczenie rur ogrzewania podłogowego musi być bardzo precyzyjne. Tylko wówczas uzyskamy jednakową temperaturę w każdym miejscu pomieszczenia. Eksperci polecają stosować w każdym przypadku rury o średnicy 18 mm, które zapewniają najlepszy przepływ ciepła i najłatwiejszą regulację obiegu. Nie zapominajmy także o taśmie dylatacyjnej, która zabezpieczy posadzkę przed pękaniem.

Related posts

Leave a Comment