Pompy ciepła – najczęściej stosowane instalacje

Pompy ciepła – najczęściej stosowane instalacje

Pompy ciepła są bardzo popularnymi instalacjami, wybieranymi przez coraz większą liczbę polaków wraz z rozpoczęciem budowy domu. Pozwalają one w oszczędny sposób uzyskać ciepłą wodę użytkową, oraz znacznie obniżają rachunki za ogrzewanie powierzchni mieszkalnych. Jeżeli już zdecydowaliśmy się na umieszczenie tego typu rozwiązania w naszym domu, warto zapoznać się z typami instalacji, które są najczęściej wybierane. Przedstawiamy kilka z najpopularniejszych rozwiązań dostępnych na rynku. Oczywiście, jest to tylko pogląd, a projekt przed montażem zawsze należy jeszcze skonsultować z fachowcem.

Pierwszą z najczęściej stosowanych instalacji dolnego źródła ciepła są studnie głębinowe. Pozwalają one w łatwy sposób uzyskiwać energię cieplną z wód gruntowych. Jest to rozwiązanie stosunkowo tanie, a do tego skuteczne. Aby funkcjonowało prawidłowo musi jednak być spełnione kilka warunków. Po pierwsze, studnia musi być odpowiednio wydajna, po drugie woda w niej powinna mieć odpowiednią temperaturę oraz stopień mineralizacji. To rozwiązanie zazwyczaj wymaga dwóch odwiertów pod studnie głębinowe, które będą od siebie oddalone o odległość od 15 do 20 m. Jedna studnia jest w tym układzie studnią eksploatacyjną, a druga studnią chłonną.

Drugim bardzo często stosowanym rozwiązaniem jest montaż gruntowego kolektora poziomego, który składa się z rur polietylenowych. Wewnątrz rur znajduje się roztwór, który nie zamarza. Jego rolą jest transport ciepła od kolektora do instalacji. Kolektor zwykle ma postać pionowych rur, umieszczonych około 1,4-1,5m poniżej poziomu gruntu. Rozwiązanie to ma jednal pewną wadę, a mianowicie teren, na którym umieszczony jest kolektor poziomy nie nadaje się pod uprawę, czy zabudowę, ani nie powinien być wykorzystywany w żaden inny sposób.

Trzeci rodzaj instalacji to gruntowy kolektor pionowy. Kolektor w tym przypadku zwykle wykonany jest z rur polietylenowych, które następnie zostają umieszczone w odwiertach. Na dole wszystkie rury połączone są U-kształtką. Wszystkie odwierty są także połączone szeregowo, tworząc jedną pętle. W tym rodzaju instalacji, musimy liczyć się z tym, że odwierty głębinowe mogą sięgać aż do 100m głębokości.

Wszystkie z przedstawionych powyżej typów instalacji mogą być także wykorzystywane w procesach przemysłowych. Instalacje pomp ciepła mogą także kierować procesami chłodniczymi, odwracając kierunek przepływu energii cieplnej od pomieszczenia do źródła gruntowego.

Related posts

Leave a Comment