Prawidłowe wykonanie instalacji kanalizacyjnej cz.4

Prawidłowe wykonanie instalacji kanalizacyjnej cz.4

W poprzednich wpisach zaprezentowane zostało pokrótce jak powinna być montowana instalacja kanalizacyjna, aby trwale spełniała swoją funkcję, bez problemów natury technicznej. W tym poście omówione zostaną punkty uwagi dla kanalizacji podłogowej.

Kanalizacja podłogowa jest najczęściej umiejscowiona w piwnicy lub na najniższej kondygnacji budynku. Warto zwrócić uwagę na to, że chociaż rury i łączenia prowadzone po wierzchu wydają się mniej estetyczne, to jednak często są bardziej funkcjonalne. W razie awarii dużo łatwiejsze jest sprawdzenie przyczyny i usunięcie usterki. Niektórzy z nas jednak wolą umieścić instalację kanalizacyjną w podłodze. Tu zaleca się używanie trwałych materiałów i dokładne sprawdzenie wszystkich połączeń pomiędzy rurami, ponieważ dostęp do instalacji pod podłogą jest bardzo trudny. W razie awarii właściwie jedyną opcją jest rozbiór posadzki, gdzie dana instalacja się znajduje.

Rury wyprowadzające ścieki na zewnątrz trzeba dodatkowo zabezpieczyć przed ujemnymi temperaturami. Możemy to uczynić stosując warstwę izolacji termicznej. Idealnie nadadzą się materiały wodoodporne, takie jak keramzyt czy styropian.

Istnieją także trzy podstawowe zasady, o których nie wolno zapominać montując instalację kanalizacyjną pod podłogą. Rury muszą być oddalone 1,5 m od przewodów wodociągowych i gazowych, o 0,8 m od kabli energetycznych i o 0,5 m od wszelkich kabli telekomunikacyjnych.

Przewód zbiorczy w przypadku instalacji podłogowej nosi nazwę przykanalika. Jego średnica zwykle wynosi ok. 150mm. Przykanalik ma za zadanie odprowadzanie ścieków do sieci kanalizacyjnej, zbiornika bezodpływowego lub też do domowej oczyszczalni ścieków.

Przy tego rodzaju instalacji kanalizacyjnej warto także rozważyć zastosowanie tzw. zabezpieczeń przeciwzalewowych. Są to specjalne elementy instalacji, które uniemożliwiają ściekom cofanie się, gdy zewnętrzne studzienki są przepełnione, np. na skutek obfitych opadów atmosferycznych. Kiedy ścieki zaczynają się cofać, zabezpieczenie pod naporem wody automatycznie zamyka klapę. Takie urządzenia są zazwyczaj ulokowane na długości przewodu odpływowego, prowadzącego do przyborów kanalizacyjnych.

Related posts

One thought on “Prawidłowe wykonanie instalacji kanalizacyjnej cz.4

Leave a Comment