Wybieramy materac – Twardość materaca

Wybieramy materac – Twardość materaca

Wiele osób ma problem z tym jaki materac wybrać. Nie jest prostą sprawą jeśli chcemy się dobrze wysypiać i nie mamy odpowiedniej wiedzy w tym temacie. Ilość producentów, rodzajów, budowy i zastosowanych technologii wcale nie ułatwia nam sprawy. Warto pamiętać że jest to inwestycja na dłuższy okres czasu (materac powinno się wymieniać maksymalnie co około 5 lat), dlatego też opisaliśmy w nim wszystkie rodzaje materacy oraz parametry na które powinno zwrócić się uwagę aby zakup był udany.

Naturalnie – zakup materaca to kwestia indywidualna, ale jesteśmy przekonani, że pomożemy Wam w doborze odpowiedniego materaca.

Jak dobrać odpowiednią twardość?

Jaki materac wybrać jeśli chodzi o jego twardość? – to pytanie jest jednym z najczęstszych zadawanych przez klientów. Nie jest ono takie proste. Twardość materaca jest zależna między innymi od wzrostu, wagi i budowy ciała osoby, która na nim śpi. Więc aby dobrać odpowiednią twardość materaca według naszych preferencji, najlepiej sugerować się po prostu jego typem:

Dlaczego warto wybrać łóżko z materacem zamiast wersalki?

Dobrze dobrany materac w znaczącym stopniu wpływa na komfort naszego wypoczynku. Jego twardość powinna być odpowiednio dopasowana do wagi użytkownika. Dzięki temu nasz kręgosłup będzie znajdował się w najkorzystniejszej pozycji.

Tymczasem, niemal wszystkie wersalki czy sofy są bardzo twarde (dostosowane do siedzenia, a nie leżenia). W związku z tym nasz kręgosłup będzie przybierał nieprawidłową pozycję podczas snu. To z kolei może prowadzić do bólu pleców, poczucia dyskomfortu, trudności z zasypianiem, a nawet do trwałych skrzywień kręgosłupa.

W jakiej pozycji najczęściej śpisz?

Na plecach, boku, na brzuchu. Każdy śpi w różny, określony dla siebie sposób. Dużym problemem jest nie zwracanie na to uwagi podczas wyboru materaca. Jest to ważne ponieważ każda pozycja wymaga innych właściwości względem materaca.

Na boku

Raczej mało kto śpi ciągle w tej samej pozycji bocznej. Zmieniamy ułożenie nóg, przewracamy się z lewej na prawą itd. W ciągu nocy można powiedzieć jesteśmy w ciągłym ruchu. Dlatego też osoby śpiące na boku powinny zakupić materac o twardości w zakresie 3-6 (miękki, średni). Dzięki takiemu poziomowi twardości nasze plecy i kręgosłup otrzymają odpowiednie wsparcie.

Analogicznie, materac bardzo miękki lub bardzo twardy spowoduje że nie będziemy czuć się tak komfortowo oraz nasz kręgosłup nie będzie w naturalnej pozycji.

Na plecach

Twardość materaca i jego odpowiednie wsparcie dla kręgosłupa jest bardzo ważne. Zbyt miękki materac spowoduje spanie w nienaturalny sposób. Twój kręgosłup nie będzie w pozycji neutralnej przez co bardzo prawdopodobne niejednokrotnie obudzisz się niewyspany/na wraz z towarzyszącym bólem.

Na brzuchu

Osoby śpiące w tej pozycji powinny za priorytet obrać sobie wybór materaca z odpowiednim wsparciem. Spanie na plecach w porównaniu do spania na brzuchu różni się tym, że inne partie naszego ciała będą stanowić nacisk na materac. Musi być on wystarczająco twardy aby utrzymywać naszą posturę w odpowiedniej pozycji. Inaczej tutaj również może wystąpić problem z wysypianiem się, ból kręgosłupa a nawet problemy z oddychaniem.

 

Related posts

Leave a Comment